Press "Enter" to skip to content

Dərs Icmalı Necə Yazılır

Nəzərdən keçirildikdən sonra dərsin məqsədinə nail olub-olmadığını, həmçinin hansı qiymətə layiq olduğunu yaz.

Açıq dərsin icmalı

Mövzu: “Ağqoyunlu dövləti”
Məqsəd: Şagirdləri mövzu haqqında açıq və sərbəst düşünməyə sövq etmək. Şagirdlərdə idrak fəallığını artırmaq, biliyin əldə edilməsi, xüsusilə tədqiqatlar aparmaq bacarığını formalaşdırmaq.
Üsul: İnteraktiv: Müsahibə xarakterli dərs. İşgüzar səs-küy.
İş formaları: Böyük və kiçik qruplarla iş.
İnteqrasiya: Coğrafiya, riyaziyyat.
Təchizat: Dərslik, xəritə, test, kartoçkalar, krossvordlar, kompyuter.
Dərsin planı.
1. Sinfin təşkili – 1 dəq.
2. Ev tapşırığının yoxlanılması – 2 dəq.
3. Keçmiş dərsin müsahibə üsulu ilə sorğusu – 10 dəq.
4. Keçmiş dərs ilə yeni dərs arasında əlaqə – 2 dəq.
5. Motivasiyanın qoyulması – 2 dəq.
6. Yeni dərsin izahı – 15 dəq.
7. Yeni dərsin möhkəmləndirilməsi – 7 dəq.
8. Qiymətləndirmə – 3 dəq.
9. Ev tapşırığının verilməsi – 3 dəq.
Dərsin gedişi.
I.Sinfin təşkili
Zəng vurulduqdan sonra sinfə daxil olub, şagirdlərlə salamlaşır və əyləşmək icazəsi verirəm. Nizam-intizamı bərpa etdikdən sonra davamiyyəti yoxlayıb, jurnalda lazımi qeydlər aparıram.
II. Ev tapşırığının yoxlanılması
Şagirdlərin XV əsr memarlıq abidələri haqqında apardıqları tədqiqatların nəticələrini yoxlayıram.
III. Keçmiş dərsə aid müsahibə



Xəritə
Müəllim: Oğuz türkləri olan Qaraqoyunlulara hansı sülalə başçılıq edirdi?
Şagird: Baharlılar sülaləsi.
Müəllim: Qaraqoyunlu sülaləsinin banisi kim olub?
Şagird: Bayram Xoca.
Müəllim: Çapaqçur döyüşü kimlər arasında olub?
Şagird: Qara Məhəmmədlə Əmir Teymur arasında.
Müəllim: XV əsrin əvvəllərində Teymurilərin Azərbaycandan qovulmasında kimlər həlledici rol oynayırdılar?
Şagird: Qaraqoyunlular.
Müəllim: 1394-cü il Bağdad yaxınlığındakı döyüş kimlər arasında baş verib?
Şagird: Qaraqoyunlu və Cəlairlərin birləşmiş qüvvələri ilə Teymurilər arasında.
Müəllim: Qaraqoyunlu dövləti neçənci ildə yaranıb?
Şagird: 1410-cu ildə.
Müəllim: 1410-cu il avqustun 30-da təbriz yaxınlığında Şənbi-Qazan adlı yerdə döyüş kimlərin arasında baş vermişdi?
Şagird: Qaraqoyunlularla Cəlairilər arasında.
Müəllim: Qaraqoyunlu hökmdarı Cahanşah 1458-ci ildə haranı tutdu?
Şagird: Teymuri imperatorluğunun mərkəzi olan Heratı.
Müəllim: Şahruxun üçüncü dəfə Azərbaycana yürüşünün səbəbi nə idi?
Şagird: Xəlilullahın kömək üçün Şahruxa müraciət etməsi.
Müəllim: Cahanşah daxili siyasətdə kimlərə arxalanırdı?
Şagird: Oturaq əhaliyə və iri tacirlərə.
Müəllim: Hansı hadisədən sonra Cahanşah dövləti müstəqil idarə etməyə başladı?
Şagird: 1447-ci ildə Şahruxun ölümündən sonra.
Müəllim: Qaraqoyunlu dövlətinin tərkibinə daxil olan ərazilər hansılardır?
Şagird: Şirvanşahlar dövləti istisna olmaqla bütün Azərbaycan torpaqları.
Müəllim: Sərdrud döyüşünün nəticəsi necə oldu?
Şagird: Teymurilərin Azərbaycandan qovulması.
Müəllim: Nə üçün Şirvanşah İbrahim Sultan Əhmədin İraqdan Azərbaycana yürüşünü qanuni hökmdarın dönüşü kimi qəbul etdi?
Şagird: Çünki o zaman Azərbaycan Cəlairilər dövlətinin tərkibində idi.
Müəllim: 1412-ci ildə baş verən Kür sahili döyüşünün nəticəsi necə oldu?
Şagird: Qarayusif və müttəfiqləri qalib gəldi.
IV. Keçmiş dərslə yeni dərs arasında əlaqə.
Uşaqlar, Qaraqoyunlu dövlətinin süqutundan sonra ölkəni idarə etmək üçün yeni bir dövlətin yaranmasına ehtiyac var idimi?
Bəli, dövlətsiz ölkəni idarə etmək mümkün deyil.
Uşaqlar, mən də sizin fikriniz ilə razıyam. Ona görə də ölkəni idarə etmək üçün yeni bir dövlət yarandı. Bu Ağqoyunlular dövləti idi. Bu gün mən sizə belə bu dövlət haqqında ətraflı məlumat verəcəm.
V. Yeni dərsin izahı.
Ağqoyunlu dövləti


Xəritə
XIV əsrin sonunda Oğuz türkləri Ağqoyunlu tayfa ittifaqının başçısı Bayandur tayfasından Pəhləvan bəy idi. (1370-1388). Qara Yuluq Osman Bəy isə (1394-1435) mərkəzi Diyarbakır olan Ağqoyunlu bəyliyinin əsasını qoymuşdur və adına pul kəsdirmişdir. Ondan sonra bəyliyə onun övladları Cahangir Mirzə və 1453-cü ildə Həsən bəy (Uzun Həsən) Bayandur başçılıq etmişdir.
1467-ci ildə Muş döyüşündə qaraqoyunluların məğlub edilməsi ilə Bağdada qədər olan geniş ərazi Ağqoyunluların əlinə keçir. 1468-ci ildə Uzun Həsən Ağqoyunlu dövlətinin əsasını qoyur.
Ağqoyunlu dövləti Avropa ilə geniş əlaqə yaratmışdı. Ağqoyunlu dövlətinin Qərb ölkələri ilə belə geniş əlaqə yaratmaqda məqsədi beynəlxalq ticarət əlaqələrini, ilk növbədə ipək ticarətini səhmana salmaq və ordunu müasir silahlarla təchiz etmək idi. Ağqoyunluların xarici siyasətində əsas istiqaməti Osmanlı imperiyası ilə münasibətlər təşkil edirdi.

Osmanlı ordusuna ağır zərbə vuran Uzun Həsən anası Sara xatunu II Mehmetlə danışıqlara göndərdi. Onun bu danışıqda iki məqsədi vardı.
– II Mehmeti Ağqoyunlular üzərinə hücumdan daşındırmaq.
Trabzona hücum fikrindən döndərmək.

Dərs Icmalı Necə Yazılır

Çox vaxt, açıq dərsdə iştirak etdikdən sonra həmkar müəllimlər bu dərsin icmalını yazmaq ehtiyacı ilə qarşılaşırlar. İçində dərsin təəssüratlarını əks etdirməli, tərkib hissələrini ardıcıl təhlil etməlisən. Dərs icmalı necə yazılır

Təlimat

Addım 1

Bir dərsin icmalını yazmaq bu dərs üçün icmal yazmaq və müəllimin peşəkarlığını qiymətləndirmək deməkdir. Müəllimin səriştəsi ilk növbədə dərsin hər mərhələsində şagirdlərin fəaliyyətini düzgün planlaşdırma bacarığında, eləcə də tədrisin müxtəlif metod və formalarından fərdi yanaşmada istifadə etməkdə özünü göstərir. Bu icmalda əks olunmalıdır.

Addım 2

Əvvəlcə dərsin mövzusunu və tarixini yazın.

Addım 3

Dərsin başlanğıcının necə olduğuna diqqət yetirin: müəllim şagirdləri məhsuldar fəaliyyətə həvəsləndirməyi bacardı, uşaqlar üçün məqsəd və vəzifələri aydın şəkildə ifadə etdi.

Addım 4

Sonra ev tapşırığı yoxlama formasını xarakterizə etmək lazımdır. Ev tapşırığını yoxlamaq üçün qeyri-adi, maraqlı yanaşmalar yüksək qiymətlərə layiqdir: qarşılıqlı yoxlama, özünü yoxlama, işi cavab düymələri ilə qiymətləndirmək.

Addım 5

Müəllimin dərs zamanı istifadə etdiyi forma və metodların nə qədər müxtəlif olduğunu icmalda yazın. Məsələn, təlim və ya inteqrasiyaya fərqli yanaşmanı qeyd etmək lazımdır. Müəllimin hər bir tələbəyə fərdi yanaşma tapması və mümkünsə fəaliyyətini düzəldə bilməsi çox vacibdir.

Addım 6

Müəllimin dərsi üzərində şagirdlərin yaradıcılığını və bacarıqlarını göstərməsinə imkan verəcək şəkildə düşünə bildiyini göstərin. Tərbiyəçi uşaqları həvəsləndirməyi, bununla da sinifdə müsbət emosional mühit yaratmağı unutmamalıdır.

Addım 7

Müəllimin, məsələn, layihə metodundan istifadə edərək tələbələrin tədqiqat fəaliyyətini təşkil etmək qabiliyyəti yüksək qiymətləndirilməyə layiqdir.

Addım 8

Müəllim tapşırığı yerinə yetirmək üçün lazım olan vaxtı hər mərhələdə dəqiq hesablamalı, nəticədə nəticə çıxarmaq, evdə verilən tapşırığı izah etmək, dərsdə işləmək üçün şagirdlərə qiymət vermək üçün vaxt qazanmalıdır.

Addım 9

Dərs sonunda yansıtmanın həyata keçirildiyini, uşaqların öz fəaliyyətlərini və əldə edilən nəticələri necə qiymətləndirdiklərini nəzərdən keçirməyinizə əmin olun.

Addım 10

Lövhənin necə tərtib edildiyini, dərs zamanı hansı avadanlıqdan istifadə olunduğunu göstərin. Məsələn, interaktiv lövhə ilə işləmək, bəzi video klipləri izləmək, tapşırıqları olan müxtəlif cədvəllər və kartlardan istifadə etmək, testlər və ya basılı bir bazaya sahib olan dəftərlər təşviq olunur.

Addım 11

Nəzərdən keçirildikdən sonra dərsin məqsədinə nail olub-olmadığını, həmçinin hansı qiymətə layiq olduğunu yaz.

Metodiki Tövsiyə

Biz Hər zaman sizinləyik! Sualınız var? Dərsi qurmaqda çətinlik çəkirsiniz? İmkan tapıb kurslara gedə bilməmisiniz? İmtahana hazırlaşmaq üçün metodiki vəsaitlərə ehiyacınız var? Narahat olmağa dəyməz! Sullarınızla müraciət edə, bloqumuzdan yararlanaraq, çətinliklərinizi qismən aradan qaldıra bilərsiniz.

  • Əsas Səhifə
  • Bloqdan Istifadə Qaydası
  • Əlaqə

DİQQƏT! DİQQƏT! Hörmətli İstifadəçilər!MÜƏLLİF HÜQUQLARI QORUNUR!Bloq yazarının İCAZƏSİ olmadan, bloqdakı materiallar elektron və ya kağız üzərində ÇOXALDILA BİLMƏZ! Həmçinin bloqdakı materiallardan KOMMERSİYA məqsədi ilə istifadə edilə BİLMƏZ!Materialların şəkillərinin çəkilərək paylaşılması QADAĞANDIR!

2 Ekim 2015 Cuma

Resurslarım və dərs icmallarım

Paylaşıldı 12:25 by Leyla Bayramova

Müəllifin özünə məxsus resurslar və

dərs icmalları ilə bu səhifədə

tanış ola bilərsiniz
Dərslərimi istifadə edərkən
MÜƏLLİFLİYİMİ QORUYUN!

Açıq dərsin icmalı
Sinif-5

İkinci Dünya müharibəsi və Azərbaycan

Açıq dərsin icmalı
Sinif-5

Mövzu:
Şəmsəddin Eldəniz dövlət qurucusu kimi

Açıq dərsin icmalı
Sinif-5

Mövzu:
Əmək alətləri necə yarandı?

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.