Elektron dərs icmalı
Ayr ı, ayrı oynaqların mütəhərrikliyinin inkişafına yönəldilmiş hərəkətlər.
Презентация, доклад на тему Azərbaycan dili 3 cü sinif. Sican və dəvə təmsili.Mənəvi keyfiyyətlər.
* Standartlar : 2.2.1 2.2.4* Məqsəd: Mətndəki əsas fikri həyatla əlaqələndirir. Əsərin ideya məzmununu atalar sözü ilə ifadə edir. Əsəri oxuyarkən obrazların nitqini onların xarakterinə uyğun səsləndirir. Müvafiq mətnləri müəyyən
- Главная
- Детские презентации
- Azərbaycan dili 3 cü sinif. Sican və dəvə təmsili.Mənəvi keyfiyyətlər.
Слайд 1Lovğalandıqca xəcalətlilik artır.
Şəmkir rayon Düyərli kənd 2№-li tam orta məktəbi
İbrahimova İlhamə Fərhad
Слайд 2* Standartlar : 2.2.1 2.2.4
*
Məqsəd: Mətndəki əsas fikri həyatla əlaqələndirir. Əsərin ideya məzmununu atalar sözü ilə ifadə edir. Əsəri oxuyarkən obrazların nitqini onların xarakterinə uyğun səsləndirir. Müvafiq mətnləri müəyyən olunmuş tələblərə uyğun sürətli, düzgün, şüurlu, ifadəli oxuyur.
* İnteqrasiya : Ana dili 1.2.1. 3.1.2.
Həyat Bilgisi 3.1.1.
* Dərsin Tipi : İndikdiv
* İş formaları: Kiçik Qruplarla iş, Fərdi iş.
* Üsullar : Sosioliji Tədqiqat, ESSE, VENN, Müzakirə
* Resurslar : Videofilmlər, İllütrasiya və şəkilli plakatlar, pppt .
* Ev Tapşırığı : Atalar sözləri əsasında hekayə tərtib etmə, testlərin
həlli (Fərid iş)
* Əlavə təhsil : “Tülkü həccə gedir” təmsili
MÖVZU : DƏVƏ VƏ SIÇAN
Слайд 3Motivasiya, problemli vəziyyətin yaradılması 4 dəq
Tədqiqatın aparılması 15 dəq
İnformasiya mübadiləsi 10
İnformasiyanın müzakirəsi 4 dəq
Umumiləşdirmə və nəticə 4 dəq
Ev tapşırığı 2 dəq
Qiymətləndirmə 6 dəq
Doğum tarixi: 1207-ci il
Doğum yeri: Əfqanıstan
Vəfatı: 1273-cü il
Vəfat yeri: Konya
Elektron dərs icmalı
Dərsin tipi: Ümumiləşdirici
İş forması: Bütün siniflə, kiçik qruplarla iş
İş üsulu: Əqli hücum, müzakirə
İnteqrasiya: Fənddaxili, Riyaziyyat, Həyat BİLGİSİ 3.2.2.
D ərslik, şəkillər, kompyuter, proyektor
Foto şəkillər
Ayr ı, ayrı oynaqların mütəhərrikliyinin inkişafına yönəldilmiş hərəkətlər.
Müəyyən vəziyyətin saxlanılması üçün istifadə edilən statistik hərəkətlər.
Qeyri fəal əyilmələr, dartınmalar.
Ətrafin geniş amplitudalı yellətmə hərəkətləri.
https://www.google.ru/search?q=hereketli+şəkillər
Şagirdlərə şəkil nümayiş etdirib, sual verirəm;
Təqdiqat sualı:
Bədənin əyilmə qabliyyətini inkişaf etdirən hansı idman növləri var?
Bədənin əyilmə qabliyyətinin inkişaf etdirilməsi üçün hansı hərəkətləri etmək lazımdır?
Tədqiqatin aparilmasi,
Şagirdləri 4 qrupa bölürəm. Onları «Şahin», «Mübariz», «Qarabağ» və «Qələbə» adları ilə adlandırıram. Qruplara iş vərəqlərini paylayıram.
İnformassiya mübadiləsi:
Qruplar işləri təqdim olunur və qruplar arasında məlumat mübadiləsi baş verir.
Məlumat müzakirəsi və təqdimatı
Qrup üzvlərinə müxtəlif yönləndirici suallar verirəm.
-Siz səhər yuxudan ayılanda hansı idman növlərini yerinə yetirirsiz?
-İnsanın sağlam olmasında idmanın rolu nədir?
-Xəsarət alan yoldaşınıza ilk tibbi yardım göstərmisinizmi və ya necə yardım etmisiz?
Məlum olur ki, idman gimnastikası, bədii gimnastika, akrobatika və bir çox idman növləri bədənin əyilmə qabliyyətini inkişaf etdirir.
Bədənin əyilmə qabliyyətinin inkişaf etdirilməsi üçün yuxarı, aşağı, ətraf əzələləri hərəkət etdirən hərəkətlər yerinə yetirmək lazımdır.
Yaradıcı-tətbiqetmə:
Gimnastika skamyasında müxtəlif hərəkətləri yerinə yetirin..
EV TAPŞIRIĞI
Beynəlxalq gimnastikaya daxil olan əsas gimnastika, idman gimnastikası, bədii gimnastika , airobika və atrobatikaya aid internetdən məlumat axtarın. Azərbaycan Respublikasının çempionlarının adlarını qeyd edin.
Q İ Y M Ə T L Ə N D İ R M Ə:
Q R U P L A R
M E Y A R L A R
Müxtəlif idman növlərinə aid hərəkətlərin səmərəli icra üsullarını izah edir.
İ lk tibbi yardım göstərir.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.