Press "Enter" to skip to content

Hyat bilgisi Sinif 3 Annotasiya Drs nal sujet

Hacıqabul rayon Sabir Gülmamaliyev adına Udulu kənd tam orta məktəbi
5 sinif
Mövzu: “İnformasiya resursları”
Müəllim: Təbriz Qurbanov

Müəllim işıqlı gələcək deməkdir!

Avropanın məşhur sənət mərkəzlərinin birində uşağın biri vitrində cox gözəl bir rəsm gorür. Rəsmin qiyməti olduqca yuksək idi. Uşaq bu rəsmi növbəti ildə böyük qardaşının ad gününə hədiyyə almaq istəyir. Bir iş tapıb qənaətlə kecinərək yığdığı bütün pul ilə mağazaya gedir. Şanslıdır, rəsm əsəri hələ satılmamışdır. Icəri daxil olur, rəsmi bir müddət yaxından izlədikdən sonra rəsmi cəkən sənətkarı tapır : “Böyük qardaşımın ad günü üçün bu rəsmi satın almaq istəyirəm, bütün pulum da bu qədərdir”-deyir. Rəssam bir müddət düşündükdən sonra rəsmi paketləyir və uşağa satır. Uşaq paketini alır və təşəkkür edərək mağazadan cıxır. Rəssamın dostları da mağazada idilər və təəccüblə soruşarlar:”Sən nə etdin, o şəklin dəyəri milyonlar edərdi. Niyə bu qədər aşağı qiymətə satdın?” Rəssam cavab verir: “Bəli, mən bu rəsm əsərinə milyonlar verəcək bir cox insan tapa bilərdim, ancaq bütün sərvətini bu rəsmə verəcək neçə nəfər tapa bilərdim. “

6. “Vitrin” sözünün leksik mənası.
A) Satilacaq malları nümayiş etdirmək üçün sərgi yeri
B) Rəsm əsırlərinin nümayişi üçün nəzərdə tutulmuş yer
C) Hər hansı mağazanın adı
D) Alıcaların istirahəti üçün ayrılmış yer
7.Mətndəki əsas fikir hansı cümlədə ifadə olunub?
A) Avropanın məşhur sənət mərkəzlərinin birində uşağın biri vitrində cox gözəl bir rəsm gorür.
B) Uşaq bu rəsmi növbəti ildə böyük qardaşının ad gününə hədiyyə almaq istəyir

C) Rəssam cavab verir: “Bəli, mən bu rəsm əsərinə milyonlar verəcək bir cox insan tapa bilərdim, ancaq bütün sərvətini bu rəsmə verəcək neçə nəfər tapa bilərdim. “

D) Rəssam bir müddət düşündükdən sonra rəsmi paketləyir və uşağa satır.
8. “Sərvət dəyərində rəsm” və “İdman ayyaqabıları”mətni üçün ortaq cəhət hesab edilə bilər.
A) Hər iki mətndəki uşaq obrazı iş qabiliyyətindən məhrudur.
B) Hər iki satıcı rəsm əsəri satır.
C) Hər iki satıcı üçün mənəvi qazanc daha vacibdir.
D) Hər iki mətn təsviri xarakterli mətndir.
9. Mavi rənglə fərqləndirilmiş sözlər üçün ortaq cəhətdir.
A) Hər iki söz milli mənşəlidir.
B) Hər iki sözdə ahəng qanunu eyni şəkildə izlənilir.
C) Hər iki sözdə həm mənsubiyyət ,həm də hal şəkilçisi var .
D) Hər iki sözün yazılışı ilə deyilişi fərqlidir.
10. Çəhrayı rənglə fərqləndirilmiş sözlər ismin hansı halındadır?
A) Adlıq halada
B) Qeyri-müəyyən yiyəlik halda
C) Yönlük halda
D) Qeyri-müəyyən təsirlik halda
Tərtib etdi: Yeganə İsgəndərova

Mövzu: Feli bağlamanın digər nitq hissələrindən fərqləndirilməsi.(VII sinif Azərbaycan dili)
Standart: 2.1.1., 4.1.2., 4.1.4.
Məqsəd:
1. Feli bağlamanı diğər nitq hissələrindən fərqləndirir.
2. Cümlədə omonim şəkilçili sözlərin oxşar və fərqli cəhətlərini göstərir.
2. Cümlədə feli bağlamaları və feli bağlama tərkiblərini tapır.

3. Feli bağlamaların yazılışı ilə bağlı qaydalara əməl edir, durğu işarələrindən yerində istifadə edir.

Dərsin tipi: deduktiv
İş forması: böyük qrupla iş
İş üsulu: əqli hücum
Təchizat: iş vərəqləri, İKT
Dərsin gedişi
Motivasiya: Qara hərflərlə verilmiş sözlərin fərqini tapın.
Gülümsərov oxumamış alimdir.
Dərslərini oxumamış gəzməyə getmə.
Başını üzməmiş, buradan get.
Allah bilib, dəvəyə qanad verməyib.
Səhvini başa düşüb üzr istəmək istədi, amma artıq gec idi.
Ayılanda ətrafında heç kimi görmədi, hamı çıxıb getmişdi.
Günəş kimi müqəddəs
Bir həqiqət deyirəm
Azərbaycan deyəndə!
Uşaqda nə günah, günah belə şeyləri ona deyəndədir.
Göyçayın gülöyşə narından çantam tutunca yığdım.
Yol boyunca ağaclar əkilmişdi.
Bu xəbəri eşidər-eşitməz sənin yanına gəldim.
Kor tutduğunu buraxmaz.
Məktubu dönə-dönə oxudum.
Min Qazaxda köhlən ata,
Yalmanına yata-yata,
At qan – tərə bata-bata
Göy yaylaqlar belinə qalx,
Kəpəz dağdan Göy gölə bax. (S.Vurğun)
Feli bağlamaların hansı mənanı ifadə etdiyini göstərin.
Onlar çörəyi tikə-tikə kəsib yeyirdilər.
Mən indi gələ bilmirəm, imtahanlarımı qurtarıb gələcəyəm.
Kəndlilər alovun çoxaldığını görüb yaman əl-ayağa düşmüşdülər.
Azadlıq hissi insanın qəlbində həvəs oyadaraq yaşayıb-yaratmağa ruhlandırır.
Şahid ifadələri ilə tanış olmamış (tanış olmadan) sizə heç nə deməyəcəyəm.
Rüstəm kişi onun nəzərə çarpan tutqunluğuna əhəmiyyət vermədən birbaşa mətləbə keçdi.
Ağsaqqal sözü dinləmədən heç nə əldə etmək olmaz.
Qaraca qız tökülmüş meyvələri yığarkən gözü qara pişiyə sataşdı.
Həyat səni güldürəndə gülmüsən,
Hünərin var,ağladanda gül görüm. (B.Vahabzadə)
Havanın qaraldığını görüncə ağlamağa başladı.
Özünə gələr-gəlməz başını qaldıraraq gözləri ilə dostunu axtardı.
Mötərizədə verilmiş felləri feli bağlama şəklində yaz.
Şahlar məclisindən kənar ol, kənar,
Pambıq od (görmək) alışıb yanar. (N.Gəncəvi)

Doğrusu, qavaldaş (çalın) mənə elə gəlirdi ki, Qobustan qayalarının üstündə çəkilən şəkillər rəqs edir.

Cahandar ağa başını (qaldırmaq) üfüqə, sonra Kürün o üzündəki meşəyə baxdı.
Bu divarı yaxşı-yaxşı (ağartmaq) heç yerə getməyəcəksən.
Nizami Gəncəvi “Xosrov və Şirin” poemasını (bitirmək) Cahan Pəhləvana göndərdi.
Cümlələri sintaktik və morfoloji təhlil edin. Cümlədə əsas hərəkəti izah edən sözləri seçin.
“SƏHƏR” qrupu
Cavan gələndə itlərə həmişə bir şaqqa ət gətirərdi.
“ARZU” qrupu
Çaparlar qayıdarkən qoca palıd onların sir-sifətindən başa düşdü ki, pis xəbərlə gəliblər.
“GƏLƏCƏK” qrupu
Uşağın ağladığını görüb çox qəzəbləndi.
“DOST” qrupu
O dayanmadan danışırdı.

Qiymətləndirmə: Qrupların fəaliyyəti ulduz işarələri vasitəsilə meyarlar cədvəlinə əsasən qiymətləndirilir:

Qruplar
Meyarlar
Gələcək
Əməkdaşlıq
Nizam-intizam
Fəallıq
Tapşırığın yeri­nə yetirilməsi
Xüsusi qiymətləndirmə

Standart: 4.1.4. Sait və samitlərin, mürəkkəb sözlərin yazılış qaydalarına əməl edir.

Mövzu: Mürəkkb isimləər
Məqsəd:
● Mürəkkəb isimlər haqqında qaydaları mənimsəyir;
● Mürəkkəb isimlərin yazılış qaydalarına əməl edir.
İş formaları: kollektiv iş, qruplarla iş, fərdi iş.
İş üsulu: BİBÖ, müzakirə, Auksion.
İnteqrasiya: Təsviri incəsənət, Azərbaycan tarixi.
Resurslar: iş vərəqləri, BİBÖ və qiymətləndirmə cədvəli.

Motivasiya: Şagirdlərə Məhəmməd Peyğəmbərin kəlamı nümayiş etdirilir və soruşulur: Nöqtələrin yerində hansı söz olmalıdır? Şagirdlərdən “mürəkkəb” cavabı alındıqdan sonra onlara ikinci sual verilir. Mürəkkəb bu kəlamda nə bildirir? Təsviri incəsənətlə əlaqə yaradılır. Məlumat verilir ki, bu sahədə mürəkkəbdən istifadə etməklə mükəmməl əsərlər yaradılmışdır. Bəs bu sözün daha hansı mənası var? Biz bu sözə daha harda rast gəlirik? Fikir nitq hissələrinin sadə, düzəltmə və mürəkkəb olmasına yönəldilir. Şagirdlərə bu gün mürəkkəb isimlər barədə məlumat alacaqları bildirilir. Sonra əvvəlcədən hazırlanaraq divardan asılmış BİBÖ cədvəlinin ilk iki xanası onlarla birlikdə doldurulur.

Mürəkkəb isimlər müxtəlif üsullarla yaranır. İki və daha artıq sözün birləşməsindən əmələ gəlir
Mürəkkəb isimlərin tərəfələri necə sözlər ola bilər? Onlardan hansı bitişik, hansı defislə yazılır?

Müəllim tərəfindən mürəkkəb isimlərlə bağlı slayd əyləncəli tapşırıq üzərində izah edilir. Daha sonra motivasiya sualına qayıdılır və şagirdlərdən soruşulur: Uşaqlar biz hansı şəhidləri tanıyırıq? Xocalı cavabı alındıqdan sonra tarixlə əlaqə yaradılır və qan yaddaşımızdan səhifələr vərəqlənir. Sonra dərslik açılır və “Xocalıdan yadigar” mətnindəki mürəkkəb ismin işləndiyi abzas onlarla birlikdə müzakirə edilir. Biz mürəkkəb isimlərin yaranma yolları barədə nəzəri məlumat aldıq. İndi gəlin görək bu abzasda işlənmiş soyqırım sözü hansı üsulla yaranan mürəkkəb isimlərə aid edilə bilər. Bu abzas şagirdlərdən birinə oxudulur. Müzakirə başlanır. Müzakirədən sonra məlum olur ki, bu söz bir s adə və bir düzəltmə sözün birləşməsindən yaranmışdır. Soy + qır + ım. Şagirdlərə Qırım sözünün məram, məqsəd, niyyət mənaları da verməsi xatırladılır. Məs: Qırımını öyrəndim. Məramını öyrəndim.

Tədqiqat sualı: Mürəkkəb isimlərin yazılış qaydaları hansılardır?

Tədqiqatın aparılması: Şagirdlər 5 qrupa bölünür. Onlara müvafiq tapşırıqlar əksini tapan iş vərəqləri paylanılır.

1. Müxtəlifmənalı sözlərin birləşməsindən yaranan 10 mürəkkəb isim yazın
2. Bu cür isimlərin yazılışı barədə qayda tərtib edin.
1. Yaxınmənalı sözlərin birləşməsindən yaranan 10 mürəkkəb isim yazın
2. Bu cür isimlərin yazılışı barədə qayda tərtib edin.
Füzuli
1. Əksmənalı sözlərin birləşməsindən yaranan 10 mürəkkəb isim yazın
2. Bu cür isimlərin yazılışı barədə qayda tərtib edin.
Kəlbəcər
1. Müstəqil mənası olmayan sözlərin birləşməsindən yaranan 10 mürəkkəb isim yazın
2. Bu cür isimlərin yazılışı barədə qayda tərtib edin.
Xocalı

1. “Ha”, “a” bitişdiricilərinin vasitəsilə birləşən eyni fel köklərinin təkrarı ilə yaranan 10 mürəkkəb isim yazın

2. Bu cür isimlərin yazılışı barədə qayda tərtib edin.
İnformasiyanın mübadiləsi: Təqdimatlar dinlənilir.
İnformasiyanın müzakirəsi: Dinlənilən təqdimatlar qrupla birgə müzakirə olunur.

Nəticə: Mürəkkəb isimlər yazılışına görə iki yerə bölünür: bitişik və defislə yazılanlar. Müxtəlifmənalı sözlərin birləşməsi, eləcə də ha, a bitişdiricilərinin vasitəsi ilə yaranan isimlər bitişik, digərləri defislə yazılır. Bitişik yazılan mürəkkəb isimlər bir vurğu altında deyilir.

BİBÖ cədvəlinin öyrəndim xanası şagirdlərin köməyi ilə doldurulur.
Mürəkkəb isimlər müxtəlif üsullarla yaranır. İki və daha artıq sözün birləşməsindən əmələ gəlir
Mürəkkəb isimlərin hansı bitişik, hansı defislə yazılır?

Müxtəlifmənalı sözlərin birləşməsi, eləcə də ha, a bitişdiricilərinin vasitəsi ilə yaranan isimlər bitişik, digərləri defislə yazılır. Bitişik yazılan mürəkkəb isimlər bir vurğu altında deyilir.

Yaradıcı tətbiqetmə: Şagirdlərə 8-ci tapşırıq verilir. Düzgünlüyü slaydla yoxlanılır. Kim daha tez və düzgün cavablandırarsa fərdi şəkildə mükafatlanacağı söylənilir. Bununla da Auksion həyata keçirilmiş olur. Sonra 9-cu tapşırıq SMART BOARD proqramı vasitəsilə şagirdlər tərəfindən yerinə yetirilir.

Qiymətləndirmə: Məqsədə uyğun tərtib edilmiş meyarlar üzrə aparılır.
Meyarlar
Qruplar
Füzuli
Kəlbəcər
Xocalı
Qaydanı düzgün tətbiq edir
Mürəkkəb sözləri düzgün yazır
Fikrini düzgün izah edir
Vaxta qənaət edir
Əməkdaşlıq edir

Ev tapşırığı: Evdə içində yaranma üsulundan asılı olmayaraq 5 mürəkkəb ismin işləndiyi “Xocalı meşəsində vahiməli gecə” adlı esse yazın.

İsgəndərova Yeganə Əvəz qızı.
Göygöl rayon L.Məhərrəmov adına Şəhriyar kənd tam orta
məktəbin Azərbaycan dili və ədəbiyyat müəllimi.
DƏRS PLANI
Fənn: Tarix: Sinif:
Mövzu:
Sözün t ə rkibi. Kök v ə ş ə kilçi.
Standart: ( 4.1.2)Sözün səs tərkibini, semantik xüsusiyyətlərini,
tərkibni, yaranma üsullarını və qrammatik mənasını(ad,
əlamət, hərəkət bildirməsini) izah edir.
Məqsəd:
Sözü tərkib hissələrinə ayırır;
Kök və şəkilçinin fərqini izah edir;
Azərbaycan dilində kök və şəkilçinin yerini müəyyənləşdirir;
Dərsin tipi: İnduktiv
İş üsulları: beyin həmləsi, karusel, müzakirə, venn diaqramı,klaster
İş formaları: qruplarla iş, kollektiv iş, fərdi iş.
İnteqrasiya: Həyat bilgisi,musiqi,ingilis dili.
Resurslar: mimio qalereya, animashki.ru, google.az
Dərsin gedişi ( 45 dəqiqə)

Motivasiya:(Problemin qoyuluşu) Şagirdlərə kökü və gövdəsi olan agac şəkli göstərirəm və sualla müraciət edirəm: “ Əgər ağacın gövdəsini kökündən ayırsaq, nə baş verəcək?” Şagirdlərin fərziyyələrini alaraq lövhədə yazıram.Düzgün varianti monitorda işıqlandırıram.Şagirdlərin fərziyyələrini düzgün variantla yoxlayır,mövzudan kənar fərziyyələri ixtisar edirəm.Şagirdləri tədqiqat sualına yönləndirmək üçün yönəldici suallarla şagirdlərə müraciət edirəm. ”Dəmirçi sözünü tərkib hissələrinə ayırın və yuxarıda gördüyünüz ağacla müqayisə edin.Onları hansı xsusiyyətlərinə görə eyniləşdirmək olar?” Şagirdləri istiqamətləndirdikdən sonra tədqiqat sualını monitorda göstərirəm.Həmçinin tədqiqat sualını divardan asıram.

Tədqiqat sualı: ● Kök və şəkilçinin fərqi nədir?
Dilimizdə yerinə görə kök və şəkilçinin vəziyyəti necədir?
Problemin həlli: Tədqiqatın aparılması üçün verdiyim ilk tapşırıq “Kök və şəkilçi” oyunu adlanır.

Tapşırıq 1.Vatman üzərində mətn verilir və şəkilçilərin yerinə nöqtələr qoyulub.Vatmnın boş hissələrinə yapışqanlı kagız üzərində şəkilçilr yazılb yapışdırılıb.Şagirdlər uyğn gələn şəkilçiləri tapıb mətndə yerinə qoyurlar. . Tapşırıq 2. Bu tapşırıq karusel üsulu əsasında hazırlanıb və bütün qruplar tərəfindən yerinə yetirilir. Hər qrup “dost “sözünə toplar üzərindəki şəkilçilərdən uyğun gələnini seçib artırı

İnformasiyanın mübadiləsi və müzakirəsi hər bir tapşırığın yerinə yetirilməsindən dərhal sonra aparılır.Müzakirə zamanı sualla müraciət edirəm.”Nə üçün verilmiş sözə cəm şəkilçisinin –lər formasını deyil,-lar formasını artırdınz?”Müzakirə zamanı şagirdlərin diqqətini kök və şəkilçinin yerinə yönəldirəm.

Tapşırıq 3.Hər bir qrupa aşağıdakı kimi cədvəl çəkmək tapşırıram.
Birinci qrup verilmiş sözləri şəkilçilərin yerinə görə qruplaşdırır;
İkinci qrup ön şəkilçili sözlərin köklərinin milli mənşəli və ya alınma olduguna görə qruplaşdırır.
Üçünü qrup ön şəkilçili sözləri ərəb-fars və avropa mənşəli olduğuna görə qruplaşdırır.
Tapşırıq 4.Kök və şəkilçinin xüsusiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsinə əsaslanır.

Birinci qrupa kök və şəkilçiyə(leksik və qrammatik) məxsus xüsusiyyətləri aşağıdakı xanalarda müəyyənləşdiməyi tapşırıram.

İkinci qrupa kök və şəkilçiyə məxsus xüsusiyyətləri Vennn diaqramında işləməyi tapşırıram

Üçüncü qrupa klaster(şaxələmdirmə)üsulundan istifadə etməklə kökə məxsus xüsusyyətləri seçib onun ətrafında yazmağı tapşırıram

Təqdimat zamanı şagirdlərin kök və şəkilçinin xüsusiyyətləri ətrafında müzakirələrini təşkil edirəm.Hər bir tapşırığın təqdimatından sonra düzgün variantı monitorda işıqqlandırılır və şagirdlər yerinə yetirdikləri tapşırığı düzgün variantla yoxlayırlar.

Nəticə və ümumiləşdirmə: Şagirdlərlə birlikdə dərsin sonundan əvvəlinə doğru baxış keçirilir (refleksiya).Müsahibə yolu ilə şagirdlərin keçirilən mövzu ilə bağlı qənaət və nəticələrini(əyləncəli və musiqili oyun şəkilində) alıram və əvvəlcədən müəyyənləşdirdiyim nəticəni monitorda işıqlandırıb şagirdlərin nəticələri ilə nə dərəcədə üst-üstə düşdüyünü yoxlayıram.

Qiymətləndirmə: Şagirdlərin qiymətləndirilməsini dərs boyu yeri gəldikcə, dörd meyar üzrə ( 1.Əməkdaşlıq. 2.Sözləri kök və şəkilçiyə ayırır. 3.Kök və şəkilçiyə aid xüsusiyyətləri müəyyənləşdirir. 4.Dilimizdə kök və şəkilçinin yerini müəyyənləşdirir .) dörd səviyyədə ( əla, yaxşı ,orta, zəif ) aparıram.

Ev tapşırığı:” Mən dərsdən sonra. ”başlığı altında esse yazın və mətnin içərisindən sözlər seçib kök və şəkilçiyə ayırın.

Hyat bilgisi Sinif 3 Annotasiya Drs nal sujet

Annotasiya : Dərs nağıl sujet xətti üzrə qurulub. Şagirdlər dərs prosesində “Nəfs şəhzadəsindən dünyanın xilas etməyə” hədəflənir. ”Kiçik sehirbazlar” kimi iştirak edirlər. Motivasiya (4, 5, 6) İnsan nəfsinin özlərinə və dünyaya verdikləri zərərə diqqət çəkilir. Tədqiqat sualı (7) fərziyyələr dinlənilir. Araşdırma tapşırıqlarına giriş olaraq sadə nümunə təqdim olunur. Verilmiş test üzrə mətn təhlil olunur. (8)Araşdırma tapşırıqları tamamlandıqdan sonra müzakirə olunur (9) Tətbiq tapşırıqları zərflərdə təqdim olunur(11) Hər bir tapşırığın açar ifadəsi toplanılır. (12 -24)təqdimat aparılır. Əldə olunan ifadələr lövhədə toplanılır. Ümumiləşdirmə və nəticə həmin ifadələrdən toplanan fikirlər üzrə aparılır. (2526)Tədqiqat sualına təkrar diqqət çəkilərək “zərfin sirri “aydınlanır. Nəfs şəhzadəsinə qalib gəlinir. Qiymətləndirmə meyarlar üzrə fərdi şəkildə aparılır. (27) Ev tapşırığı qənaət vərdişləri ailəmizlə birlikdə(28)

Standart : 2. 2. 1. Mövcud resurslardan (ərzaq, su, qaz, elektrik enerjisi) qənaətlə istifadə barədə fikirlərini ifadə edir. 2. 2. 2. “Gəlir” və “xərc”, ailə büdcəsi, anlayışlarını sadə şəkildə izah edir. Mövzu : Gəlir və xərc Məqsəd: • Büdcə , qənaət, xərc , israfçılıq anlayışları nı fərqləndirir , əlaqəni izah edir; • Gəlir və xərc mövzusunda praktik bacarıqlarını nümayiş etdirir. • Qənaət mövzusunda hesablamalar aparır, nümunələrlə izah edir Iş formaları: Kollektiv iş, qruplarla iş, cütlərlə iş Iş üsulları: Ziqzzaq, Müzakirə, təqdimat Təchizat: Araşdırma üçün materiallar, iş vərəqləri, qiymətləndirmə sxemləri , ppt və s motivasiya

“Mənim dəyərlərim, mənim dünyam” “Mən dünyanı ələ keçirəcəyəm, elə edəcəm ki, insanların pulları havaya sovrulsun. ” İnsanlarda düşünmədən mənə xidmət edir. .

Gəlin bu kodlaşdirmani açaq və qara qüvvələrdən dünyamizi xilas edək! “Hər şey” yoxsa “heçnə”?

Dünyamıza və həyat tərzimizə nəzər salaq İnsanların diləkləri nədir? . . Yaşayış. . Istirahət. . Gələcək. . Geyim. . . Ərzaq. . . Və s Nöqtlərin yerinə uyğun gələn sözü yazın. Səbəbini izah edin.

Tədqiqat sualı Qənaətcil olmaq nə üçün vacibdir?

Özümüzü yoxlayaq Dünyamıza və həyat tərzimizə nəzər salaq? Sehrli kürədən görüntülər Xalid və Günay parkda istirahət edirlər. Onlar mağazadan bir neçə yeməli və içməli şeylər də alaraq oturacaqların birində əyləşdilər. Yemək artıqlarını zibil qutusuna atmaq istəmədiklərindən hara atacaqlarına da qərar verə bilmədilər. Günay zarafatla dilləndi: -Kaş bu ərzaqların dili olsaydı, istədikləri yeri bizə desəydi A. B. C. D. E. Zibil qutusuna Yerə Ərzaq üçün ayrılmış zibil qutusuna Artiq qalmamalıdır Evlərinə aparsınlar

Birlikdən güc yaranar! Gəlin araşdırmamıza komandalara bölünərək davam edək. Büdcə nədir? Qənaət nədir? Ehtiyac nədir? Israfçılıq nədir? “Sehrli kürələr”lə araşdırmamıza başlayaq.

Araşdırdıq və öyrəndik ki. . Qənaət etmək. Bir şeyi ehtiyatla, sərfəli və səmərəli işlətmə, artıq işlətməmə, israf etməməkdir. Büdcə Bir adamın müəyyən vaxt ərzindəki gəlir və çıxarı. Maaşın azlığına baxmayaraq etdiyi qənaət sayəsində büdcənin yaxşılaşdırılması Ehtiyac Hər hansı bir şeyə olan və onsuz keçinmək mümkün olmayan tələbat. İsrafçılıq Artıqvə lazımsız yerə xərcləmə, dağıtma. Gəlirinə uyğun olmayan davranışlar etmək

Verdiyim zərflərin içində tapşırıqlar var. Hər tapşırığın cavabı bir açardır. Açarları topla və dünyanı xilas et Sehirli məktublar. Tapşırıqların sayına görə gəlin cütlüklərə bölünək və birlikdə cavablandıraq.

Fikri tamamlayın ilk açar sözü tap Qənaət etməklə. . . . . . . . təbiətə. . . . . . büdcəmizə. . . . gələcəyimizə. . . . . Bunlara nail olmaq üçün vacib olan vərdişlər. . . . . . . . bacarıq lar təkrar olunaraq vərdişə çevrilir, bununla da Düşün!

“Vaxtdan səmərəli istifadə etməklə də enerjiyə qənaət etmək olar. ” Qənaətcil gün rejimi alqoritmini tərtib edin İkinci açar söz burdadır Başlanğıc 1. . 2. . 3. . 4. . 5. . 6. . 7. . 8. . son Günəş

Parçaların birləşdirin və üçüncü açar sözü tapın. a n i ə j ! r e Q t n E ə ə y ə i b Tə üçün Israf etmə Edə ti k B üdc qoru ə l i y A əsi aq

Cədvəldə verilmiş 6 sözü tap, tapılmış sözlər əsasında cümlə qur. Növbəti açar söz burdadır! Təbliğ et cümlələr: _________________ _________________

Rebusdan alınan sözü tapın Qənaət mövzusunda rebus tərtib edin , cümlələr qurun. Növbəti açar söz burdadır! Məsləhət Cümlələr _________________ _________________ _______

Situasiyanı dəyərləndir, şüarlar tərtib et. Növbəti açar söz burdadır! Təcrübə

Qruplaşdır və adlandır. Növbəti açar söz burdadır! Su Günəş Müqayisə et Kömür Külək Qaz Neft

Situasiyaya uyğun atalar sözləri uydurun. Növbəti açar söz burdadır! Hesabla

Deyimi , itmiş sözü yerinə qoyaraq tamamla və izah et. Növbəti açar söz burdadır! enerjini Ki, Paylaş ? yaşayır qoruyur Kim ki,

Uyğunsuzluğu tapın doğru şəkildə nizamlayın. Növbəti açar söz burdadır! Vərdiş et!

Qruplaşdırın və adlandırın. növbəti açar söz burdadır! Nəticə çıxar!

Rəngləri çox sevirsiz? hansı rəngdən daha çox istifadə olunacaq? növbəti açar söz burdadır! Nəticə çıxar!

Məsələni cədvəl qurmaqla həll edin. növbəti açar söz burdadır! Damlayan bir kran gündə 7 vedrə su itirir. 1 Gün Həftə Ay Il 7 Nəticə çıxar! 2 3

Qənaətcil olmaq nə üçün vacibdir? Açar sözlərdən istifadə edərək güclərimizi birləşdirək! Israf etmə Təbliğ et Məsləhət Təcrübə Müqayisə Düşün Günəş Hesabla Paylaş Vərdiş et Nəticə çıxar!

“Mənim dəyərlərim, mənim dünyam” “Siz bilik və bacarığınızla mənə qalib gəldiniz!Amma mən mübarizəmə davam edəcəyəm”. .

Qiymətləndirmə (meyarları damlalarla dəyərləndir) “Damlaya damlaya göl olar” üQənaətcil olmağın əhəmiyyətini bilirəm üGəlir və xərcin əlaqəsini izah edirəm üSadə qənaət üsullarını sadalayıram üPraktik təcrübələr əsasında hesablamalar aparıram üGələcəyə əmanətimiz haqqında təsəvvürlərimi ifadə edirəm

Ev tapşırığı Bir həftə ərzində müşahidə aparın Valideynlərinizin köməyi ilə qənaət həftəsi keçirin büdcəyə edilən fərqi cədvəldə qeyd edin Qənaət növü Əvvəl Sonra Fərq Işıq Su Qaz Ərzaq Əlavə xərclər

Hyat bilgisi 3-cü sinif açıq drs mövzu azrbaycan ordusu

Bakı şəhər 193 saylı orta məktəb
5 sinif
Mövzu: “Şəkilli mətnlər”

Müəllim: Hüseynzadə Gunay

Balakən rayonu Nəsimi adına şəhər 2 saylı orta məktəb
3 sinif
Mövzu: “Obyektin fərqləndirici əlamətləri”

Müəllim: Əfəndiyeva Fatma

Hacıqabul Udulu kənd tam orta məktəbi
6 sinif
Mövzu: “Obyektin informasiya modeli”
Müəllim: Təbriz Qurbanov

Sumqayıt ş. “İstedad” liseyi
4 sinif
Mövzu: “Dovrü alqoritmlər”
Müəllim: Əfsanə Nəcəfova

Ağcabədi rayon, E.İsmayılov adına Hındarx qəsəbə 1 saylı tam orta məktəbi
5 sinif
Mövzu: “İnternet nədir”
Müəllim: Dəyanət Fərzəliyev

Hacıqabul rayon Sabir Gülmamaliyev adına Udulu kənd tam orta məktəbi
5 sinif
Mövzu: “İnformasiya resursları”
Müəllim: Təbriz Qurbanov

Bakı ş. 164 saylı məktəbin 5-ci sinfi
Mövzu: “Pəncərə” Müəllim: İsmayılova İlahə

Gəncə ş. 27 saylı tam məktəb liseyin 5-ci sinfi
Mövzu: “İnformasiya ilə iş”

Bakı ş. 204 saylı tam orta məktəbin 2-ci sinfi
Mövzu: “Doğru və yalan mülahizələr”

Bakı ş. 32 saylı tam orta məktəbin 2-ci sinfi
Mövzu: “Paint qrafik redaktoru”
Müəllim: Bayramova Kəmalə

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.